Koniec monopolu Polskiego Związku Działkowców?
Trybunał Konstytucyjny pozbawił Polski Związek Działkowców przywilejów w odniesieniu do mienia państwowego i komunalnego.
Przyszłość rynku kart płatniczych w Europie
Opracowanie Komisji Europejskiej dotyczące rynku kart płatniczych pozwala przewidzieć kierunki przyszłych zmian regulacji europejskich w zakresie płatności.
Aby uniknąć niesłusznych skazań
W Polsce dochodzi do 250-300 niesłusznych skazań rocznie (to szacunkowe dane, bo Ministerstwo Sprawiedliwości nie prowadzi ich statystyk). Jak zmniejszyć tę liczbę, dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Udostępnianie informacji poufnych w ramach transakcji M&A - aspekty antymonopolowe
Sytuacja, w której konkurenci udostępniają sobie nawzajem albo jednostronnie poufne informacje handlowe, może wzbudzić zainteresowanie organów antymonopolowych. Ma to miejsce także wówczas, gdy taki przepływ informacji następuje w związku z transakcją M&A
Instrumenty ograniczające zbywanie praw udziałowych w praktyce transakcyjnej
Część 2 – ograniczenia kontraktowe
Szybkie pozyskiwanie spółki na potrzeby transakcji
W trakcie transakcji może się nagle okazać, że w pilnym trybie niezbędna jest spółka celowa na jej potrzeby. W takiej sytuacji warto rozważyć nabycie spółki „z półki” posiadającej wszelkie niezbędne rejestracje.
Egzekwowanie należności w transakcjach handlowych
Nie tylko na etapie zabezpieczania umowy i ewentualnego dochodzenia należności z transakcji handlowych należy zwrócić uwagę na szereg szczegółowych kwestii. Podobnie rzecz się ma z egzekwowaniem należności.
Wekslowy know-how
Wystarczy wpisać do wyszukiwarki Google hasło „problem z wekslem”, żeby w ciągu pół sekundy pojawiło się 254 000 wyników. Pobieżna analiza wskazuje, że weksel stał się zmorą w obrocie gospodarczym.
Poręczenie jako sposób zabezpieczenia należności
Jedną z popularniejszych form udzielenia zabezpieczenia osobistego jest poręczenie. Dokonuje się ono poprzez jednostronnie zobowiązującą czynność prawną poręczyciela z wierzycielem.
Zaspokajanie należności w postępowaniu nakazowym
Jeżeli przedsiębiorcy nie udało się uzyskać zabezpieczenia należności, konieczne może być rozpoczęcie sporu sądowego. Szczególnie przydatny jest wówczas tryb postępowania nakazowego, który jest trybem w pewnym sensie przyspieszonym.
Zastaw na prawie ochronnym na znak towarowy to nie wszystko
Jedną z metod zabezpieczenia wierzytelności jest zawarcie umowy zastawu na prawie ochronnym na znak towarowy. Trzeba jednak mieć na uwadze łatwość utraty tego prawa.
Jan Ciećwierz: Także w kontaktach handlowych obowiązuje zasada "pragniesz pokoju, szykuj się do wojny"
Rozmowa z Janem Ciećwierzem, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy współodpowiedzialnym za Zespół Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu, o potrzebie zabezpieczania należności handlowych.