Byli właściciele latami czekają na odszkodowanie za działki przejęte pod drogi publiczne
Zdaniem rzecznika praw obywatelskich stan ten może naruszać konstytucyjne prawo do słusznego odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość.
Zaskarżanie decyzji administracyjnych inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy
Jednym ze skutków kontroli pracodawcy przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy może być wydanie decyzji administracyjnej. Obowiązujące przepisy przewidują szereg możliwości zaskarżania takich decyzji, ale także sporo wymogów w tym zakresie.
Nowe sankcje za zatrudnianie cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce
21 lipca 2012 roku wchodzi w życie ustawa z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rodzinnych ogrodów działkowych szansą na odzyskanie nieruchomości?
Wyrokiem z dnia 11 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny m.in. przepis ograniczający roszczenia osób trzecich do bezprawnie odebranych nieruchomości wyłącznie do wypłaty odszkodowania lub zapewnienia nieruchomości zamiennej.
Lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Rosji. Jeszcze raz o projekcie zmian do Kodeksu cywilnego FR
Głównym celem projektu jest podwyższenie jakości regulacji prawnych dotyczących działalności gospodarczej w Rosji poprzez zapewnienie wolności uczestnikom obrotu i jednoczesne zaostrzenie odpowiedzialności m.in. za czyny świadomie dokonane w złej wierze.
Komornik nie zawsze złoży wniosek o wykreślenie ostrzeżenia
Po zakończeniu postępowania egzekucyjnego komornik ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej ostrzeżenia o toczącej się egzekucji. Nie dotyczy to jednak wszystkich postępowań egzekucyjnych.
Dobre praktyki w zwalczaniu korupcji i przekupstwa w sektorze prywatnym
13 lipca 2012 roku w Warszawie przedstawiciele 30 państw dyskutowali na temat możliwości przeciwdziałania korupcji, przekupstwu i oszustwom popełnianym przez podmioty sektora prywatnego.
Kara umowna ma zabezpieczać wykonanie zobowiązania
W różnego rodzaju umowach stosowanych w praktyce gospodarczej często zastrzegane są kary umowne w określonej wysokości za niewykonanie albo nienależyte wykonanie zobowiązania. Czy jednak taka raz ustalona kara może być w przyszłości obniżona?
Skutki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy - co może inspektor, a co musi pracodawca?
Efekty kontroli przeprowadzonej w miejscu pracy przez inspektorów PIP mogą być różnorakie, zależnie od stwierdzonych nieprawidłowości. Pracodawca świadomy tych skutków (oraz swoich praw i obowiązków) może się przed nimi skutecznie bronić.
W kierunku łatwiejszej konfiskaty dochodów pochodzących z działalności przestępczej w Unii Europejskiej - projekt dyrektywy
Zgodnie z nowym projektem Komisji Europejskiej państwa członkowskie mają wprowadzić mechanizmy umożliwiające konfiskatę mienia pochodzącego z działalności przestępczej, nawet jeśli nie zapadł żaden wyrok skazujący.
Elektroniczna rejestracja przebiegu rozpraw sądowych
Wprowadzenie nowych zasad rejestracji przebiegu rozpraw sądowych spowoduje szereg zmian w sposobie funkcjonowania sądów, stron i ich pełnomocników.
Konsultacje i uzgodnienia projektu założeń zmiany ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
Rządowe Centrum Legislacji publikuje pisma z uwagami do projektu oraz wstępne stanowisko UOKiK. Trwa konferencja uzgodnieniowa. Zakończono również zbieranie opinii w ramach uzgodnień międzyresortowych.