Czy reklamy Amber Gold mogły wprowadzić klientów w błąd?
Oceniając tę kwestię, nie można się ograniczyć do analizy dosłownego brzmienia reklam i umów stosowanych przez tę firmę. Trzeba uwzględnić całokształt okoliczności związanych z wprowadzeniem produktu na rynek.
Ograniczenia w używaniu kart płatniczych w Polsce szybciej niż w Unii Europejskiej?
Obecny projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych przewiduje wprowadzenie ustawowego zakazu porozumień nakazujących akceptantom kart płatniczych honorowanie wszystkich kart płatniczych danej organizacji płatniczej.
Prace nad założeniami do zmiany ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało uwagi Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Dostępna jest także nowa wersja projektu założeń.
Nowe regulacje w zakresie "shadow banking" - próba uporządkowania
Przy okazji głośnych w ostatnich tygodniach wydarzeń związanych z firmami Amber Gold oraz Finroyal coraz częściej w powszechnym obiegu pojawia się pojęcie „shadow banking”.
Jak szczegółowy musi być wykaz towarów objętych rejestracją znaku?
TSUE rozstrzygnął, że − zgłaszając znak towarowy − można posługiwać się ogólnymi określeniami nagłówków klasyfikacyjnych tzw. Klasyfikacji Nicejskiej pod warunkiem, że wskazanie towarów i usług jest wystarczająco jasne i precyzyjne.
Zmiana przepisów dotyczących spamu
Nowelizacja, która zapewne jesienią będzie przedmiotem prac Sejmu, zmienia brzmienie art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną: zakaz spamu będzie dotyczył jedynie komunikatów do „oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną”.
Konsekwencje autonomii Hongkongu względem Chin dla podmiotów polskich
Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hongkong od 1 lipca 1997 r. jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Uregulowanie jego statusu względem Chin może mieć także konsekwencje prawnoprocesowe i podatkowe na terytorium Polski.
Wina i (nie)kara, czyli o tym, dlaczego przedsiębiorcy z wyrokami skazującymi nadal mogą prowadzić działalność gospodarczą
Casus Amber Gold rodzi wiele pytań, m.in. dlaczego skazany 6 prawomocnymi wyrokami za przestępstwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, mógł ją kontynuować, choć istniało prawdopodobieństwo zagrożenia „istotnych dóbr prawnie chronionych”.
Nie trzeba wykonywać umowy, jeśli narusza ją kontrahent
Często się zdarza, że obaj kontrahenci jednocześnie nie wykonują umowy wzajemnej. W praktyce gospodarczej jest to poważny problem. Jak można w takiej sytuacji rozstrzygnąć, z winy którego przedsiębiorcy nie doszło do realizacji umowy?
Ekologiczne priorytety mogą utrudniać udział w postępowaniu
W postępowaniach administracyjnych poprzedzających realizację inwestycji i prowadzonych bez udziału społeczeństwa organizacje ekologiczne mogą uczestniczyć jedynie wyjątkowo.
Praktyczne konsekwencje wyboru języka umowy
Wybór języka, w którym sporządzana jest umowa między podmiotami posługującymi się różnymi językami, ma niezwykle istotne znaczenie. Determinuje on bowiem wykładnię zawartych w umowie oświadczeń woli stron.
Kiedy czas uwolni dzieło
Czas trwania autorskich praw majątkowych nabiera obecnie znaczenia z uwagi na to, że wielu twórców zginęło podczas II wojny światowej.