Magdalena Świtajska
Wykwalifikowani cudzoziemcy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę
21.06.2012
globalna mobilność, już obowiązujące, prawo pracy
To efekt niedawnej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy
06.06.2012
prawo pracy
Aby uniknąć problemów z kompensowaniem nadgodzin pracownikom pracującym w systemie zadaniowego czasu pracy, warto na bieżąco kontrolować, jakie zadania wykonują i ile czasu faktycznie potrzeba na ich wykonanie.
Kiedy pracownik nie musi oddać samochodu służbowego
24.05.2012
prawo pracy
Jeżeli w umowie ani innych wewnętrznych regulacjach nie zostały jasno określone zasady korzystania przez pracownika z samochodu służbowego do celów prywatnych, pracodawcy może być trudno odebrać taki pojazd w okresie wypowiedzenia czy urlopu pracownika.
Stosunek pracy w Polsce pod prawem obcym - czy warto korzystać z wyboru prawa?
26.04.2012
globalna mobilność, prawo pracy
Wybór prawa obcego do umów o pracę wykonywanych w Polsce nie wyłącza stosowania do nich większości przepisów prawa polskiego.
Zastępstwo za pracownika wykonującego pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy
01.12.2011
prawo pracy
Obowiązujące przepisy nie wykluczają zastosowania umowy na zastępstwo w celu częściowego zastąpienia pracownika świadczącego pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy w trybie art. 186(7) Kodeksu pracy.
Emeryt w organie związku zawodowego a ochrona informacji poufnych pracodawcy
24.11.2011
prawo pracy
Jeżeli statut związku zawodowego nie stanowi inaczej, jego członkowie, którzy przeszli na emeryturę, mogą dalej pełnić funkcję w zarządzie i być wybierani na nowe kadencje. Pracodawca powinien wówczas dodatkowo zadbać o ochronę tajemnic przedsiębiorstwa.
Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy w trybie art. 186(8) Kodeksu pracy chroni przed zwolnieniem?
17.11.2011
prawo pracy
Wystąpienie przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego o obniżenie wymiaru czasu pracy, skutkujące objęciem go ochroną przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy o pracę, nie chroni przed zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Zmiany w zawieraniu umów o pracę na czas określony po 1 stycznia 2012 roku
10.11.2011
nowe prawo, prawo pracy
1 stycznia 2012 roku ponownie zaczną obowiązywać przepisy art. 251 Kodeksu pracy, wyłączonego czasowo w związku z obowiązywaniem w okresie od 22 sierpnia 2009 roku do 31 grudnia 2011 roku przepisów tzw. „pakietu antykryzysowego”.
Wojewoda nie zawsze może wydalić nielegalnie zatrudnionego cudzoziemca
03.11.2011
globalna mobilność, prawo pracy
Legalizacja zatrudnienia cudzoziemca w toku postępowania administracyjnego o wydalenie poprzez uzyskanie niezbędnych zezwoleń czy dopełnienie obowiązków uniemożliwia wydanie decyzji o wydaleniu przez wojewodę.
Wykonywanie pracy na rzecz własnego pracodawcy w okresie urlopu macierzyńskiego
27.10.2011
prawo pracy
Pracownik, który chce pracować w okresie urlopu macierzyńskiego, może to robić bez obawy o utratę prawa do zasiłku macierzyńskiego a pracodawca może go do takiej pracy dopuścić – ale tylko pod pewnymi warunkami.
Po polsku, na piśmie i przez 50 lat, czyli akta osobowe pracowników
20.10.2011
prawo pracy
Kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy z 28 maja 1996 r. nakładają na pracodawców obowiązek prowadzenia akt osobowych i dokumentacji pracowniczej. W jakim języku i formie należy je sporządzać i jak długo trzeba je przechowywać?
Renta uzupełniająca z tytułu choroby zawodowej - ocena zasadności i wysokości roszczenia
13.10.2011
prawo pracy
Prawo pracownika do dochodzenia od pracodawcy renty uzupełniającej z tytułu choroby zawodowej i utraty zdolności do pracy nie oznacza automatycznie, że świadczenie to zostanie przyznane ani że zostanie przyznane w wysokości faktycznie utraconych zarobków.