Krzysztof Wojdyło
Nowa fala regulacji dla rynku consumer finance
31.10.2013
bankowość i finansowanie
Obecnie istnieją przynajmniej trzy krajowe inicjatywy legislacyjne regulujące tematykę pożyczek konsumenckich. Do tego dochodzi unijna inicjatywa w zakresie tzw. odpowiedzialnego pożyczania. Tak naprawdę jednak przydałaby się zmiana mentalności.
Dostęp do tajemnicy
31.10.2013
bankowość i finansowanie
Żeby państwa unijne mogły przeciwdziałać nieodpowiedzialnemu zadłużaniu się konsumentów (do czego zobowiązuje je prawo unijne), wszyscy kredytodawcy powinni mieć dostęp do baz danych o kredytobiorcach.
Kłopotliwe koszty
31.10.2013
bankowość i finansowanie, projekt
Najczęstszym zarzutem pod adresem parabanków jest ten dotyczący zbyt wysokich kosztów udzielanych pożyczek. Abstrahując od jego oceny, warto przyjrzeć się losom regulacji, które próbowały wyznaczać maksymalną wysokość tych kosztów.
Nadgorliwość w zakresie formy?
31.10.2013
bankowość i finansowanie
Zarówno obowiązujące regulacje dotyczące kredytu konsumenckiego, jak i inicjatywy ustawodawcze w tym zakresie to bardzo dobra okazja, by zrewidować podejście do formy czynności prawnych dokonywanych na rynku consumer finance.
Odpowiedzialne pożyczanie
31.10.2013
bankowość i finansowanie
W kontekście dyskusji dotyczących parabanków oraz rynku consumer finance warto odnotować inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą odpowiedzialnego pożyczania (tzw. responsible lending and borrowing).
Idą zmiany w usługach płatniczych
05.09.2013
usługi płatnicze
Ostatnie dni i tygodnie to okres bardzo intensywnych działań legislacyjnych w obszarze usług płatniczych. Jest to dowód na to, jak niezwykle dynamiczny jest w tej chwili ten obszar rynku.
Kłopotliwa opłata
05.09.2013
usługi płatnicze
O co właściwie chodzi z opłatą interchange i czy można już się cieszyć z jej obniżenia.
HACR
05.09.2013
nowe technologie, usługi płatnicze
Jeśli wejdzie w życie rozwiązanie proponowane przez Komisję Europejską, sklepy nie będą musiały akceptować wszystkich rodzajów instrumentów płatniczych, nie będą jednak mogły dyskryminować poszczególnych wydawców.
O wyjątkach
05.09.2013
usługi płatnicze
Komisja Europejska już wiele miesięcy temu sygnalizowała, że jednym z podstawowych powodów, dla których decyduje się na rewizję dyrektywy PSD, są praktyczne trudności, jakie sprawia korzystanie z przewidzianych przez nią wyjątków.
Nadchodzą trudne czasy dla operatorów bankomatów
05.09.2013
usługi płatnicze
Jeśli obecny projekt dyrektywy PSD II wejdzie w życie, operatorzy bankomatów będą musieli uzyskać status instytucji płatniczej i zawierać stosowne umowy z użytkownikami, a także wypełniać wobec nich obowiązki informacyjne.
Pieniądz elektroniczny - zbędne pojęcie?
05.09.2013
nowe technologie, usługi płatnicze
Doradzając przy tworzeniu struktur usług płatniczych opartych na koncepcji pieniądza elektronicznego trudno uniknąć pytania o sens utrzymywania w porządku prawnym takiego pojęcia.
Nowa usługa płatnicza
05.09.2013
usługi płatnicze
Najlepszym dowodem na to, jak dynamiczny jest w tej chwili rynek usług płatniczych, są działania legislacyjne związane z tzw. overlay services – coraz bardziej popularnymi rozwiązaniami na rynku usług płatniczych.