Leszek Zatyka
Sąd Najwyższy staje w obronie właścicieli kamienic i najemców komunalnych
25.02.2016
reprywatyzacja, Sąd Najwyższy
W jednej z prowadzonych spraw kancelaria uzyskała korzystne dla właścicieli nieruchomości budynkowych oraz najemców komunalnych rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, ustalające zasadę odpowiedzialności m.st. Warszawy za bezumowne korzystanie z nieruchomości
Sąd Najwyższy rozważy nowy sposób obliczania terminu przedawnienia roszczeń odszkodowawczych z tytułu dekretu warszawskiego
25.02.2016
reprywatyzacja, Sąd Najwyższy
Dotychczasowe restrykcyjne postrzeganie zasad przerywania krótkiego, bo trzyletniego terminu przedawnienia roszczeń odszkodowawczych z dekretu warszawskiego może ulec zmianie. Sąd Najwyższy pochyli się nad nowymi możliwościami oceny jego przerywania.
Roszczenie o odszkodowanie z tytułu zaniechania administracyjnego
18.06.2015
reprywatyzacja, odszkodowania od władzy publicznej
Nierozpoznanie wniosku dekretowego może stanowić podstawę do naprawienia przez podmioty publiczne szkody w związku z pozbawieniem praw do nieruchomości warszawskich.
Zasiedzenie wrogiem reprywatyzacji
08.05.2014
nieruchomości, reprywatyzacja
Odzyskanie majątków ziemskich jest coraz bardziej utrudnione, gdyż Skarb Państwa może podejmować działania w celu ich zasiedzenia.
Czy warto kupić nieruchomość na licytacji komorniczej?
20.02.2014
nieruchomości
Nieruchomości wystawiane na licytacjach w toku postępowań egzekucyjnych kuszą cenami niższymi niż na rynku. Niższa cena też ma jednak swoją cenę.
Potrącenie wierzytelności z wierzytelności Skarbu Państwa
05.12.2013
ochrona wierzycieli
Nie w każdym przypadku możliwe jest potrącenie wierzytelności przysługującej podmiotowi prywatnemu z wierzytelności Skarbu Państwa przeciwko temu podmiotowi.
Spadkobierca uzyska odszkodowanie bez stwierdzenia nabycia spadku w Polsce
17.10.2013
nieruchomości, reprywatyzacja
Nie do wszystkich działań reprywatyzacyjnych konieczne jest uzyskanie w Polsce sądowego stwierdzenia nabycia spadku bądź notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Czasem wystarczy zagraniczny dokument uznany przez sąd polski.
Zwrot nakładów na nieruchomość reprywatyzowaną
13.06.2013
nieruchomości, reprywatyzacja
Podmiot publiczny nie zawsze odzyska nakłady poniesione na nieruchomość odzyskaną przez prawowitych właścicieli w drodze reprywatyzacji.
Reprywatyzacja nieruchomości w Polsce
29.11.2012
nieruchomości, reprywatyzacja
W dalszym ciągu możliwe jest odzyskanie w naturze nieruchomości przejętych przez Skarb Państwa po II wojnie światowej; w niektórych przypadkach możliwe jest natomiast uzyskanie odszkodowania.
Komornik nie zawsze złoży wniosek o wykreślenie ostrzeżenia
19.07.2012
ochrona wierzycieli, już obowiązujące, nieruchomości
Po zakończeniu postępowania egzekucyjnego komornik ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej ostrzeżenia o toczącej się egzekucji. Nie dotyczy to jednak wszystkich postępowań egzekucyjnych.
Elektroniczna rejestracja przebiegu rozpraw sądowych
12.07.2012
już obowiązujące, spory sądowe
Wprowadzenie nowych zasad rejestracji przebiegu rozpraw sądowych spowoduje szereg zmian w sposobie funkcjonowania sądów, stron i ich pełnomocników.
Rozstrzygnięcie sądu arbitrażowego w zakresie braku właściwości jest ostateczne
05.01.2012
arbitraż
Wydanie przez sąd arbitrażowy postanowienia w przedmiocie jego niewłaściwości nie przerywa biegu terminu przedawnienia roszczenia; brak również kontroli sądu powszechnego nad takim rozstrzygnięciem.