Jan Ciećwierz
Jak prawidłowo sformułować roszczenie skargi pauliańskiej – wnioski z orzecznictwa Sądu Najwyższego
24.02.2022
skarga pauliańska, ochrona wierzycieli, Sąd Najwyższy
Żądanie w tzw. skardze pauliańskiej (art. 527 i nast. k.c.) musi być – zarówno od strony podmiotowej, jak i przedmiotowej – ściśle określone w zasadniczej treści (petitum) pozwu. Błędem jest założenie, że sąd rozpoznający sprawę sam odszuka brakujące elementy w uzasadnieniu.
Zakaz konkurencji pomiędzy członkiem zarządu a spółką kapitałową
10.08.2017
prawo spółek, spory sądowe
Kodeks spółek handlowych zakazuje członkom zarządu spółek kapitałowych podejmowania działalności konkurencyjnej. Zakaz ten służy ochronie interesu gospodarczego spółki. Co jednak może zrobić spółka, gdy dojdzie do naruszenia zakazu konkurencji?
Odpowiedzialność z tytułu złożenia zapewnień co do stanu sprzedawanej spółki
22.06.2017
ochrona umów, ochrona wierzycieli, podatki, spory sądowe, transakcje
Złożenie nieprawdziwego oświadczenia o stanie zobowiązań podatkowych sprzedawanej spółki może skończyć się koniecznością pokrycia strat kupującego, nawet jeśli od transakcji minęło już kilka lat.
Dostęp do dokumentacji księgowej spółki na potrzeby sporu
12.04.2017
prawo spółek, spory sądowe
Dowody z dokumentów finansowych i księgowych są niezbędne w sporach potransakcyjnych i korporacyjnych. Mogą być one kluczowe dla ustalenia stanu faktycznego, wysokości szkody i udowodnienia roszczeń w procesie cywilnym. Ich brak może zniweczyć roszczenia powództwa. Jak uzyskać dostęp do takich dokumentów?
Właściciel nie zawsze będzie musiał rozliczyć się z posiadaczem z wartości nakładów na nieruchomość
06.04.2017
ochrona wierzycieli, nieruchomości, spory sądowe
Interesujące rozstrzygnięcie zapadło przy okazji jednej z prowadzonych przez nas spraw. Samoistny posiadacz nieruchomości, po jej wydaniu na rzecz właścicieli, domagał się rozliczenia poniesionych nakładów, polegających m.in. na wybudowaniu budynku użytkowego. Czy jednak taka budowa podnosi wartość nieruchomości?
Co zmienia rozporządzenie Bruksela I bis
15.01.2015
spory sądowe
Zmiany w europejskiej procedurze cywilnej są może bardziej ewolucyjne niż rewolucyjne, jednak zasługują na szczegółowe omówienie. Dzisiejsze wydanie portalu poświęcamy w całości rozporządzeniu 1215/2012 (Bruksela I bis).
Witamy na nowym portalu
14.08.2014
różne
Portal „Co do zasady”, powstały z połączenia Portalu Procesowego i Portalu Transakcyjnego, jest adresowany do przedsiębiorców i prawników. Piszemy prosto o skomplikowanych zagadnieniach prawnych mogących mieć przełożenie na działalność gospodarczą.
Jan Ciećwierz: Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, w której wierzyciele byliby bezradni
27.06.2013
ochrona wierzycieli, różne
Rozmowa z Janem Ciećwierzem, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy, o tym jak dłużnicy unikają płacenia zobowiązań i w jaki sposób prawo broni wierzycieli przed takimi działaniami.
Odpowiedzialność nabywcy za długi przejętego przedsiębiorstwa
18.04.2013
ochrona umów, ochrona wierzycieli
W praktyce obrotu gospodarczego coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której dłużnik wyzbywa się majątku, aby uniemożliwić wierzycielowi zaspokojenie wierzytelności lub zmniejszyć poziom tego zaspokojenia.
Obrona przed zasiedzeniem nieruchomości przez Skarb Państwa - coraz szersze podstawy, coraz mniej czasu
28.03.2013
nieruchomości, Sąd Najwyższy, spory sądowe
W ramach prowadzonej obsługi prawnej kancelaria uzyskała niezwykle cenny pogląd prawny Sądu Najwyższego odnoszący się do zasiedzenia nieruchomości przez Skarb Państwa.
Przestępstwo udaremnienia wykonania orzeczenia stwierdzającego słuszność roszczeń wierzyciela
22.11.2012
prawo karne w obronie wierzyciela, odszkodowania dla wierzyciela, ochrona wierzycieli
Wyzbycie się składników majątku, tak by powód nie mógł uzyskać na nich zabezpieczenia roszczenia dochodzonego przed sądem, może być uznane za przestępstwo – nawet jeżeli nie zostało jeszcze wydane orzeczenie stwierdzające istnienie obowiązku dłużnika.
Jan Ciećwierz: Także w kontaktach handlowych obowiązuje zasada "pragniesz pokoju, szykuj się do wojny"
05.07.2012
ochrona umów, ochrona wierzycieli
Rozmowa z Janem Ciećwierzem, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy współodpowiedzialnym za Zespół Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu, o potrzebie zabezpieczania należności handlowych.