Adam Studziński
Odpowiedzialność odszkodowawcza Skarbu Państwa za wadliwe decyzje podatkowe
29.06.2017
administracja, podatki, spory sądowe
Wadliwość (nielegalność) decyzji podatkowej to nie wszystko – trzeba jeszcze wykazać szkodę oraz normalny związek przyczynowy pomiędzy wydaniem takiej decyzji a szkodą.
Odpowiedzialność odszkodowawcza podżegacza
04.05.2017
odszkodowania dla wierzyciela, ochrona wierzycieli, spory sądowe
Jakie warunki muszą być spełnione, by można było pociągnąć do odpowiedzialności odszkodowawczej podżegacza na podstawie art. 422 k.c.
Odpowiedzialność odszkodowawcza podżegacza, pomocnika oraz osoby, która świadomie skorzystała z wyrządzonej szkody
12.04.2017
odszkodowania dla wierzyciela, ochrona wierzycieli, spory sądowe
Nie wszyscy pamiętają, że za szkodę odpowiada nie tylko jej sprawca. Może dlatego niewiele osób dochodzi odszkodowania od podżegacza, pomocnika czy osoby, która świadomie skorzystała z wyrządzonej szkody. Tymczasem często jest to najskuteczniejsza metoda uzyskania odszkodowania.
Sąd Najwyższy znów o premiach pieniężnych
19.11.2015
prawo umów, Sąd Najwyższy, spory sądowe
Sąd Najwyższy podjął długo oczekiwaną uchwałę dotyczącą możliwości stosowania premii pieniężnych w rozliczeniach pomiędzy siecią handlową a dostawcą w świetle przepisów o „opłatach półkowych”.
Czy opłata za umieszczenie towaru w gazetce reklamowej faktycznie jest „opłatą półkową”?
17.09.2015
prawo umów, spory sądowe
Zmienia się podejście sądów do kwestii wynagrodzenia sieci handlowych za usługi marketingowe świadczone na rzecz dostawców. Wiele pobieranych przez nie opłat trudno uznać za „opłaty półkowe”, gdyż stanowią one wynagrodzenie za działania podejmowane bezpośrednio w celu sprzedaży towarów dostawcy.
Rozkład ciężaru dowodu w sprawach o zwrot tzw. „opłat półkowych”
17.09.2015
prawo umów, spory sądowe
W każdym sporze sądowym niezwykle ważne jest to, jakie okoliczności musi udowodnić każda ze stron, aby wygrać sprawę. Nie inaczej jest w sporach pomiędzy sieciami handlowymi a ich dostawcami, w których ci drudzy dochodzą roszczeń w oparciu o przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Trybunał sobie a sądy sobie, czyli brak zgody co do opłat półkowych
27.11.2014
konkurencja, spory sądowe, Trybunał Konstytucyjny
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opłat półkowych nie wpłynął na orzecznictwo. Sądy powszechne nadal uznają, że wszelkie opłaty pobierane przez sieci handlowe są niezgodne z prawem. Tymczasem Trybunał, potwierdzając konstytucyjność art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, zalecał rozpatrywanie każdego przypadku indywidualnie, przy uwzględnieniu wiadomości specjalnych płynących z nauk ekonomicznych.
Odpowiedzialność za działania na szkodę wierzycieli
20.11.2014
odszkodowania dla wierzyciela, ochrona wierzycieli, prawo karne, sądy apelacyjne
Nieuczciwi dłużnicy korzystają z całego łańcuszka osób trzecich, które pomagają udaremnić zaspokojenie wierzytelności. Do odpowiedzialności odszkodowawczej można jednak pociągnąć nie tylko osobę, która takim działaniem wyrządziła szkodę wierzycielom, ale także osobę, która świadomie z takiej szkody skorzystała.
Postępowanie cywilne przeciwko nieuczciwemu dłużnikowi nie wyklucza dochodzenia odszkodowania w procesie karnym
20.11.2014
prawo karne w obronie wierzyciela, odszkodowania dla wierzyciela, ochrona wierzycieli, Sąd Najwyższy
Wydanie orzeczenia sądu cywilnego zobowiązującego do zapłaty wierzytelności z tytułu legalnych czynności cywilnoprawnych dłużnika nie stoi na przeszkodzie do orzeczenia obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej działaniem zmierzającym do udaremnienia wierzycielom zaspokojenia tej wierzytelności.
Także sprawę karną można zakończyć polubownie
29.05.2014
prawo karne w obronie wierzyciela, ochrona wierzycieli
Środki prawne do polubownego zakończenia sprawy karnej zainicjowanej przez wierzyciela w celu wyegzekwowania wierzytelności uszczuplonej bezprawnymi działaniami dłużnika.
Obowiązek naprawienia szkody - jak ustawodawca chroni pokrzywdzonego?
28.11.2013
odszkodowania dla wierzyciela, prawo karne w obronie wierzyciela, ochrona wierzycieli
Warunki i zakres kompensacji szkody na podstawie art. 46 Kodeksu karnego
Nie tylko dłużnik musi spłacać należność uszczuploną przestępstwem
28.11.2013
prawo karne w obronie wierzyciela, odszkodowania dla wierzyciela, ochrona wierzycieli
Jeżeli doszło do karalnego niezaspokojenia należności wierzyciela, obowiązek naprawienia powstałej szkody może zostać nałożony także na osobę zarządzającą majątkiem dłużnika lub osobę, która była jego poplecznikiem w przestępstwie.