Zmiana ustawy antymonopolowej uchwalona
Finał prac nad zmianami w prawie ochrony konkurencji coraz bliżej.
24 kwietnia 2014 roku, po ponad sześciu miesiącach, Sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów z 2007 r. oraz kodeks cywilny. Prace nad nią relacjonujemy od samego początku (np. tutaj).
Mimo czasu, jaki upłynął od podjęcia prac przez niższą izbę parlamentu, ostatecznie uchwalony tekst ustawy w zasadzie nie odbiega od projektu złożonego w sierpniu przez Prezesa Rady Ministrów. Najważniejsze zmiany obejmują nową procedurę kontroli koncentracji (wprowadzenie procedury dwuetapowej), zmiany dotyczące leniency oraz wprowadzenie leniency plus, tzw. remedies (środki zaradcze), dobrowolne poddanie się karze, a także modyfikację przepisów związanych z kontrolą i przeszukaniem. Najbardziej kontrowersyjną nowością jest odpowiedzialność menedżerów za działalność kartelową przedsiębiorcy, zagrożona nawet dwumilionową karą.
Projekt trafi teraz do Senatu. Ze względu choćby na ostatnią z wymienionych zmian, budzącą emocje także na sali sejmowej w czwartkowym trzecim czytaniu, nie należy się jednak spodziewać szybkiego końca prac na tym etapie.
Po zatwierdzeniu przez Senat (lub przyjęciu jego ewentualnych poprawek przez Sejm), podpisie Prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw nowe prawo wejdzie w życie z upływem sześciomiesięcznego vacatio legis.
Marcin Kulesza, praktyka prawa konkurencji kancelarii Wardyński i Wspólnicy