Korespondencja z prawnikiem wewnętrznym nie jest chroniona tajemnicą adwokacką
Wymiana korespondencji w ramach przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw z prawnikami wewnętrznymi nie jest objęta tajemnicą informacji wymienianych między adwokatem a klientem, orzekł ETS w sprawie Akzo Nobel.
Wykładnia prawa Unii należy do Trybunału Sprawiedliwości
W razie kolizji ustawy z prawem unijnym, której rozstrzygnięcie wymaga wykładni tego prawa, wyłącznie właściwy jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przejęcie tej kompetencji przez Sąd Najwyższy byłoby naruszeniem prawa unijnego.
Czy organ musi udostępnić każdą informację?
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jeśli dokument zawiera dane chronione na podstawie innych ustaw, jego udostępnienie powinno nastąpić w takiej formie, aby uniemożliwić zapoznanie się z tymi danymi.
Mniej restrykcyjne podejście do przepisów proceduralnych
Odrzucenie środka zaskarżenia przez sąd z powodu wniesienia go przez nienależycie umocowanego pełnomocnika wymaga uprzedniego wezwania strony do potwierdzenia tych czynności.
Jak długo bank odpowiada za czyny swojego pracownika?
Jeśli pracownik banku popełnił przestępstwo na szkodę klienta banku, bank odpowiada za brak nadzoru. Okres przedawnienia roszczenia o odszkodowanie przeciwko bankowi wynosi 3 lata, jednak zarzut przedawnienia może nie zawsze być skuteczny.
Wyrok zagraniczny - kiedy i jak podjąć obronę
Zdarza się, że polscy przedsiębiorcy bagatelizują wezwania do sądów zagranicznych, a nawet wyroki tych sądów. Mogą przez to stracić szanse na merytoryczną obronę, wyjaśnia Paweł Mazur, doradca kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Czy posługiwanie się w reklamie internetowej cudzymi znakami towarowymi jest legalne?
Użycie cudzych znaków towarowych jako słów-kluczy może stanowić naruszenie praw do znaku, jeśli odbywa się bez zgody uprawnionego, a reklama, do której słowa te prowadzą, może sugerować związki prawne lub ekonomiczne pomiędzy reklamującym a uprawnionym.
Pozwy zbiorowe nie w każdej sprawie
Kiedy można wystąpić z pozwem zbiorowym – analizuje dr Marcin Lemkowski z Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Czy w oznaczeniach towarów można umieszczać symbole narodowe?
Symbole narodowe, tj. godło (wizerunek orła na czerwonym tle), biało-czerwone barwy oraz Mazurek Dąbrowskiego objęte są szczególną ochroną prawną.
Sama sekwencja DNA nie podlega ochronie patentowej
Uprawniony z patentu nie może zakazać wprowadzania do obrotu produktów zawierających chronioną patentem sekwencję DNA, jeżeli nie spełnia ona w tych produktach funkcji, której dotyczy patent.
Cudze znaki towarowe w nazwach domen?
Rejestracja nazw domen internetowych powinna się odbywać z poszanowaniem wcześniejszych praw innych osób.
Jan Ciećwierz i dr Magdalena Niziołek: Zmienna interpretacja przepisów wydłuża postępowanie do granic możliwości
Rozmowa z Janem Ciećwierzem i dr Magdaleną Niziołek z Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu kancelarii Wardyński i Wspólnicy