W jakich okolicznościach pracownika przestaje obowiązywać zakaz konkurencji?
Spóźniając się z wypłatą odszkodowania za przestrzeganie zakazu konkurencji, pracodawca musi liczyć się z tym, że jego były pracownik przestanie być zobowiązany do powstrzymywania się od działań konkurencyjnych.
Czy i jaką karę umowną można zastrzec w umowie zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia?
Zastrzeżenie kary umownej ułatwia pracodawcy dochodzenie naprawienia szkody wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania obowiązków ustalonych w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Wysokość tej kary nie może być jednak wygórowana.
Ochrona wynagrodzenia, czyli dlaczego pracownik nie może się zrzec wszystkich roszczeń
Przepis art. 84 Kodeksu pracy stanowi, że pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Statuuje on jeden z elementów tzw. zasady ochrony wynagrodzenia za pracę, która ma doniosłe skutki na gruncie zawieranych z pracownikami porozumień i ugód.
Ruchomy czas pracy - łatwiejsze godzenie życia osobistego z zawodowym
Nowelizacja Kodeksu pracy, która wejdzie w życie 23 sierpnia 2013 r., uregulowała instytucję tzw. ruchomego rozkładu czasu pracy, umożliwiającego pracownikom elastyczne kształtowanie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy w danym dniu.
Rozkłady czasu pracy - nowy obowiązek pracodawcy
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza obowiązek sporządzania rozkładów czasu pracy dla wszystkich pracowników. Nowe przepisy nie eliminują jednak dotychczasowych wątpliwości związanych z organizacją czasu pracy, a wywołują nowe.
Przerwa na załatwienie spraw osobistych
Nowela Kodeksu pracy kładzie kres wątpliwościom związanym z odpracowywaniem przez pracowników tzw. wyjść prywatnych.
Na rozliczenie nadgodzin można czekać nawet rok
Od 23 sierpnia 2013 r. ustawodawca, na mocy nowelizacji Kodeksu pracy, zezwala pracodawcom na zastosowanie bardziej elastycznych niż dotychczas rozwiązań w zakresie ustalania czasu pracy pracowników.
Zmiany w przepisach o czasie pracy - elastyczne i problematyczne
23 sierpnia wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca zmiany w przepisach dotyczących czasu pracy. Pozwala ona na bardziej elastyczną organizację czasu pracy i jest kontynuacją rozwiązań, które obowiązywały na mocy tzw. ustawy antykryzysowej
Nawet 5 lat ochrony trwałości stosunku pracy rodzica po nowelizacji przepisów o uprawnieniach rodziców
Po ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy pracownicy mogą korzystać z ochrony trwałości stosunku pracy bez przerwy przez blisko 5 lat przy jednym dziecku, bez konieczności świadczenia pracy na rzecz pracodawcy przez większość tego okresu.
Ochrona trwałości stosunków pracy pracowników-rodziców po nowelizacji
Dłuższe urlopy rodzicielskie to także rozszerzony zakres ochrony trwałości stosunków pracy pracowników będących rodzicami.
Trybunał Konstytucyjny o przywróceniu do pracy i wynagrodzeniu za czas pozostawania bez pracy
Przepisy Kodeksu pracy pozwalające przywróconemu do pracy pracownikowi domagać się wypłaty wynagrodzenia za maksymalnie 3 miesiące pozostawania bez pracy są zgodne z konstytucją.
Delegowanie pracowników za granicę
Obowiązujące przepisy nie regulują odrębnie instytucji czasowego delegowania pracownika przez pracodawcę w Polsce do wykonywania pracy za granicą. Rozwiązanie takie może jednak być stosowane w oparciu o ogólne przepisy prawa pracy.