Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wymaga krytycznej analizy organu administracji
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien zostać oceniony przez organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach i nie powinien być jedyną podstawą do wydania decyzji.
Nie można nakazać oceny oddziaływania na środowisko bez prawidłowego screeningu
Z ostatnich wyroków sądów administracyjnych wynika, że organy administracji, nakładając obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, działają niekiedy zbyt pochopnie.
Będą zmiany w przepisach dotyczących handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
We wtorek, 15 lutego br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Prawne konsekwencje kradzieży uprawnień do emisji CO2
Niedawne ataki hakerskie na krajowe rejestry uprawnień do emisji CO2, w trakcie których skradziono uprawnienia o łącznej wartości około 30 milionów euro, skłaniają do kilku refleksji dotyczących konsekwencji prawnych dalszego zbycia kradzionych walorów.
Wycinka modrzewi bez zezwolenia nie jest sprawą dla Trybunału Konstytucyjnego
Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę w sprawie dotyczącej wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie dwóch modrzewi, stwierdził, że przepisy o karach za samowolne usunięcie drzew nie budzą wątpliwości konstytucyjnych.
Nowelizacja k.p.a. a decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
Opisywana już przez nas nowelizacja nie wprowadza wprawdzie rewolucyjnych zmian, ale na pewno będzie miała wpływ na praktykę urzędów, zwłaszcza w tak skomplikowanych postępowaniach jak te dotyczące wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Wiadomości specjalne w postępowaniu administracyjnym
Rozstrzygnięcie sprawy wymaga wiadomości specjalnych wtedy, gdy przy jej rozpoznaniu wyłoni się zagadnienie mające znaczenie dla rozstrzygnięcia, którego wyjaśnienie nie jest możliwe bez posiadania wiadomości specjalnych w określonej dziedzinie nauki.
Upłynął termin usunięcia i unieszkodliwienia PCB oraz urządzeń zawierających PCB
Do końca 2010 roku należało usunąć i unieszkodliwić związki PCB lub urządzenia, które je zawierają. Od 1 stycznia za ich nieusunięcie grozi m.in. kara grzywny albo areszt.
Święty Mikołaj a zmiany klimatu
Czy Święty Mikołaj, jako operator sań, będzie zobowiązany do rozliczania się z dokonanej przez sanie emisji gazów cieplarnianych na podobnej zasadzie jak linie lotnicze i inni operatorzy?
Nowe podejście do odpadów komunalnych
Obowiązkowe przejęcie przez gminy obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych będzie niemałym wyzwaniem nie tylko dla gmin, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców odbierających te odpady od mieszkańców.
Brak strategicznej oceny oddziaływania to ryzyko stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie planu miejscowego
20 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził nieważność uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ze względu na brak przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Nowe, rygorystyczne przepisy dotyczące emisji z obiektów przemysłowych
8 listopada br. Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę w sprawie emisji z obiektów przemysłowych, uchwaloną w lipcu bieżącego roku przez Parlament Europejski. Dyrektywa zastępuje siedem obecnie obowiązujących wspólnotowych aktów prawnych.