eBay na cenzurowanym
12 lipca 2011 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał kolejny wyrok dotyczący używania znaków towarowych w Internecie (sygn. akt C-324/09). Sprawa dotyczyła działalności eBay – międzynarodowego portalu aukcyjnego.
Skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego i związanej z nim nowelizacji art. 95 ust. 1 Prawa bankowego
Szykowana nowelizacja Prawa bankowego, choć rozszerza skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie powinna znacząco osłabić pozycji banków w innych niż zwykłe postępowaniach cywilnych.
Wypowiedzenie umowy o pracę chronionemu pracownikowi
Przedstawiciele związków zawodowych, którzy w czasie protestu załogi nie panują nad emocjami, mimo ochrony mogą zostać zwolnieni. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 19 maja 2011 r. (sygn. akt I PK 221/10).
Notariusz nie musi sprawdzać dokumentu, na którym poświadcza podpis
Poświadczając własnoręczność podpisu na dokumencie, notariusz nie jest zobowiązany do badania zgodności tego dokumentu z prawem. W szczególności dotyczy to dokumentów zagranicznych lub obcojęzycznych.
Autoryzacja do lamusa?
Obowiązek uzyskania autoryzacji wywiadu jest reliktem czasów cenzury i nie daje się pogodzić z wolnością wypowiedzi w państwie demokratycznym.
Koniec z uprzywilejowaniem dowodowym dla funduszy w relacji z konsumentem
Wyciągi z ksiąg rachunkowych funduszu pozbawione zostały mocy dowodowej dokumentu urzędowego w przypadku sporu z konsumentem.
Co jest omyłką, a kiedy złożona oferta jest niezgodna z SIWZ
Oferta składana w postępowaniu o udzielenie zamówienia powinna być przygotowana z należytą starannością i z zachowaniem wszelkich wymogów formalnych. Nie wszystkie błędy można zakwalifikować jako omyłki, które poprawia zamawiający.
Actio popularis, czyli każdy może się sprzeciwić zarejestrowaniu znaku towarowego
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że zgłaszający – na podstawie art. 246 ustawy Prawo własności przemysłowej – sprzeciw wobec decyzji o zarejestrowaniu znaku towarowego nie musi się legitymować interesem prawnym ani faktycznym.
Rejestracja znaku towarowego identycznego ze znakiem w stanie karencji
Naczelny Sąd Administracyjny dopuścił możliwość wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy w stanie karencji z powodu nieużywania.
Gracz POLO przesądza o ryzyku konfuzji
Sąd potwierdził istnienie ryzyka konfuzji pomiędzy znakami przedstawiającymi gracza POLO (wyrok Sądu z 18 maja 2011 r., sygn. akt T-376/09).
Będą odszkodowania za grunty wywłaszczone dekretem Bieruta
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego znacząco rozszerza krąg byłych właścicieli warszawskich uprawnionych do odszkodowania. Takie prawo uzyskają bowiem pozbawieni go wcześniej właściciele nieruchomości innych niż domy jednorodzinne i działki pod taką zabudowę.
Moc wiążąca wyjaśnień zamawiającego
Wykonawca nie poniesie negatywnych skutków z powodu niezastosowania się do wyjaśnień zamawiającego, jeżeli wyjaśnienia nie były połączone ze zmianą specyfikacji istotnych warunków zamówienia.