Monika Wieczorkowska
Kolejne zmiany w prawie własności przemysłowej
29.10.2015
nowe prawo, własność intelektualna
Jeszcze nie weszła w życie nowelizacja ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej, tj. ustawa z 24 lipca 2015 r. (zacznie obowiązywać 1 grudnia 2015 r.), a już opublikowano następną nowelizację p.w.p. – z 15 września 2015 r. Najważniejszą zmianą przewidzianą w pierwszej nowelizacji były listy zgody. Druga nowelizacja rewolucjonizuje zaś system uzyskiwania praw ochronnych na znaki towarowe. Zmiany będą dotyczyć procedury uzyskania praw oraz przesłanek ustania prawa ochronnego.
Czy kolor może być znakiem towarowym?
11.06.2015
własność intelektualna, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Chociaż w teorii uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy w postaci pojedynczego koloru jest możliwe, w polskiej praktyce znaki tego rodzaju są prawdziwą rzadkością. W zasadzie ochrona taka jest możliwa jedynie jeśli zgłaszający wykaże tzw. wtórną zdolność odróżniającą, a więc udowodni, że docelowa grupa odbiorców towarów oznaczonych danym znakiem towarowym jednoznacznie kojarzy go z konkretną firmą.
Ponowne zgłoszenie znaku towarowego nie zawsze chroni przed sankcjami za jego nieużywanie
21.08.2014
własność intelektualna
Ostatnie orzecznictwo wspólnotowe pokazuje, że właściciel znaku towarowego ponownie zgłaszający ten sam znak w celu obejścia obowiązku jego używania musi się liczyć z zarzutem działania w złej wierze i z konsekwencją wykazania rzeczywistego używania znaku, nawet jeśli nie minęło jeszcze pięć lat od daty jego rejestracji.