Krzysztof Libiszewski
Nowe przesłanki wszczęcia postępowania upadłościowego
30.12.2015
nowe prawo, upadłości i restrukturyzacje
Znowelizowana ustawa Prawo upadłościowe redefiniuje pojęcie stanu niewypłacalności i doprecyzowuje przesłanki ogłoszenia upadłości. Nie powoduje to jednak, wbrew pozorom, zwiększenia rygoryzmu regulacji prawnych. Nowa ustawa cechuje się większą elastycznością i lepiej odzwierciedla realia rynkowe. Nie jest jednak pozbawiona mankamentów, które w praktyce mogą stać się źródłem istotnych wątpliwości.
Wpływ otwarcia restrukturyzacji na egzekucję i wykonywanie umów dłużnika
30.12.2015
nowe prawo, upadłości i restrukturyzacje
Skuteczna restrukturyzacja zadłużenia niewypłacalnego dłużnika przy jednoczesnej ochronie praw wierzycieli stanowi jedno z głównych założeń nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Pogodzeniu tych często rozbieżnych celów ma służyć zmiana zasad prowadzenia egzekucji z majątku dłużnika w toku restrukturyzacji oraz znowelizowane zasady wykonywania stosunków umownych łączących niewypłacalnego dłużnika z kontrahentami.
Pożyczki wspólników i inne transakcje z podmiotami powiązanymi
30.12.2015
nowe prawo, upadłości i restrukturyzacje
Nowe Prawo restrukturyzacyjne wprowadza całkowicie nowe podejście do traktowania pożyczek udzielanych przez wspólników spółkom kapitałowym, wobec których następnie ogłoszono upadłość. Zmieniają się także następstwa zawierania innych transakcji niewypłacalnego dłużnika z podmiotami powiązanymi.
Pożyczki wspólników w znowelizowanym prawie upadłościowym
22.10.2015
nowe prawo, prawo spółek, upadłości i restrukturyzacje
Z dniem 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie istotna nowelizacja Prawa upadłościowego i naprawczego. Zmiany mają charakter systemowy.
Restrukturyzacja dużych przedsiębiorców w Polsce
14.05.2015
prawo spółek, upadłości i restrukturyzacje
Duże przedsiębiorstwo restrukturyzuje się inaczej. W procesie restrukturyzacji należy uwzględnić m.in. obowiązki dotyczące spółek publicznych, ograniczenia związane z udzieleniem pomocy publicznej lub innego wsparcia, a także uwarunkowania związane z prowadzeniem działalności na znaczną skalę.
Jeszcze w sprawie potrzeby nowej regulacji prawa grup kapitałowych w Polsce
27.11.2014
prawo spółek
Dyskusję nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych zdominował ostatnio projekt wprowadzający istotne zmiany w zasadach funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wciąż jednak nie tracą na aktualności postulaty pełniejszego unormowania prawa holdingowego.
Restrukturyzacje spółek a uczestnictwo wierzycieli w strukturach korporacyjnych dłużników
29.05.2014
prawo spółek, upadłości i restrukturyzacje
Udział w organach spółek-dłużników daje wierzycielom większą gwarancję, że programy restrukturyzacyjne zostaną prawidłowo wdrożone, ale też łączy się z licznymi obciążeniami, ryzykami i obowiązkami.
Ożywienie na rynku fuzji i przejęć
10.03.2014
transakcje
Liczba transakcji zakończonych w całej Europie w roku 2013 osiągnęła poziomy notowane w roku 2007.
Krzysztof Libiszewski: Spory pomiędzy wspólnikami zawsze przynoszą szkody spółce
09.06.2011
prawo spółek
Portal Procesowy: Współkieruje Pan Zespołem Prawa Korporacyjnego, Restrukturyzacji Spółek i Kontraktów Handlowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Zespół ten zajmuje się głównie obsługą prawną transakcji, w których strony łączy wspólny cel gospodarczy.