dr Dominik Wałkowski
Raporty i oceny środowiskowe na zmienionych zasadach
13.08.2015
ochrona środowiska, projekt
Planowana nowelizacja przepisów o ocenach oddziaływania na środowisko to nie tylko zmiany proceduralne. Jej postanowienia dotyczą również samej oceny oddziaływania na środowisko i treści opracowań sporządzanych w jej ramach.
Projekt zmian przepisów o ocenach oddziaływania na środowisko
16.07.2015
ochrona środowiska, projekt
Wydłużenie konsultacji społecznych oraz wprowadzenie administracyjnych kar pieniężnych za naruszanie warunków określonych w decyzjach środowiskowych – to najważniejsze zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji.
Zignorowanie głosu społeczeństwa może skutkować uchyleniem całego rozstrzygnięcia
16.04.2015
administracja, ochrona środowiska, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Nierzadko w postępowaniach administracyjnych organizacje zgłaszają uwagi lub w inny sposób wyrażają swój sprzeciw (rzadziej: poparcie) wobec przedmiotu postępowania. Pozornie nieznaczące pisma są czasami ignorowane. To zaś rodzi daleko idące negatywne skutki.
Gdy Mikołaj przynosi rózgi
18.12.2014
prawo karne, świąteczne
Wizyta Świętego Mikołaja nie zawsze jest pożądana. Jeżeli spodziewamy się rózeg, możemy żądać od Mikołaja nieskładania nam wizyty, a jeśli nie usłucha – wystąpić na drogę sądową, co grozi Świętemu Mikołajowi bardzo dotkliwymi konsekwencjami.
Kodeks polarny – nowe przepisy dotyczące żeglugi morskiej
04.12.2014
nowe prawo, ochrona środowiska, gospodarka morska
W ostatnich tygodniach pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Morskiej przyjęto część przepisów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo prowadzenia żeglugi na wodach polarnych wokół bieguna północnego i południowego.
WSA o zaskarżaniu niezaskarżalnego postanowienia RDOŚ
13.11.2014
ochrona środowiska, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Gdy przeprowadzana jest ocena oddziaływania na środowisko, warunki realizacji przedsięwzięcia wymagają uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Mimo że na postanowienie to nie przysługuje zażalenie, podlega ono weryfikacji.
Zbyt krótkie konsultacje społeczne mogą skutkować nieważnością decyzji środowiskowej
16.10.2014
administracja, ochrona środowiska, Wojewódzki Sąd Administracyjny
W ramach postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko urzędnicy powinni zapewnić społeczeństwu 21 dni na składanie uwag i wniosków. Skrócenie tego terminu nawet o jeden dzień może mieć doniosłe skutki.
Specyfika ryzyka wynikającego z naruszenia prawa ochrony środowiska
28.08.2014
ochrona środowiska, transakcje
Przedtransakcyjne due diligence z reguły obejmuje badanie zagadnień dotyczących ochrony środowiska. Warto zastanowić się, dlaczego taka analiza jest konieczna i jak doniosłe konsekwencje pociąga za sobą zidentyfikowanie ryzyka w toku takiej analizy.
Optymalna struktura transakcji a ryzyko „środowiskowe”
24.07.2014
ochrona środowiska, transakcje
Wybór struktury transakcji zazwyczaj uzależniony jest od uwarunkowań biznesowych i podatkowych, jednak coraz większą rolę zaczynają odgrywać również ustalenia wynikające z due diligence dotyczącego ochrony środowiska.
Koniec procedury przenoszenia praw i obowiązków z pozwoleń emisyjnych?
13.06.2014
ochrona środowiska, transakcje
Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, eliminującą administracyjną procedurę „przenoszenia” pozwoleń. Po jej wejściu w życie nabywca instalacji z mocy prawa przejmie prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń jej dotyczących.
Między audytem prawnym a środowiskowym
13.05.2014
ESG i zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, transakcje
Często inwestor przed transakcją powierza konsultantom przeprowadzenie due diligence w zakresie ochrony środowiska. Wpływ działalności na środowisko jest też elementem badania prawnego. Czy due diligence środowiskowy i prawny wzajemnie się uzupełniają?
Czy państwo może być adwokatem środowiska?
17.04.2014
inne sądy, ochrona środowiska, gospodarka morska
O wpływie orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie połowów wielorybów na praktykę stosowania prawa międzynarodowego.