Anna Prigan
Nie każda niska cena jest rażąco niska
22.08.2013
zamówienia publiczne
Zamawiający musi sam ocenić, czy cena w ofercie jest rażąco niska. Wykonawca może ochronić swoją ofertę, składając szczegółowe wyjaśnienia. Konkurenci mogą podać cenę oferty w wątpliwość, ale ostatecznie decydują fakty.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych również uznaje gwarancję bankową SWIFT
11.04.2013
inne sądy, zamówienia publiczne
Ostatnio pisaliśmy, że zamawiający nie powinni kwestionować możliwości wniesienia wadium w formie gwarancji bankowej ustanowionej komunikatem SWIFT. Kwestia ta była również przedmiotem oceny Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
Nowoczesne technologie a wymagania dotyczące wadium
04.04.2013
zamówienia publiczne
Zamawiający nie powinien kwestionować prawidłowości wniesienia przez wykonawcę gwarancji bankowej udzielonej w formie komunikatu elektronicznego SWIFT, skoro jest to dopuszczalna prawem i ważna forma ustanawiania gwarancji bankowej.
Wygrałeś przetarg? Uważaj na odwołania!
28.02.2013
zamówienia publiczne
Jeżeli zamawiający poinformuje zwycięskiego wykonawcę o wpływie odwołań kwestionujących wybór zwycięzcy w piątek wieczorem, to wykonawca ten musi przystąpić do postępowania odwoławczego najpóźniej w poniedziałek.
Po wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający nie bada już ofert
17.05.2012
Krajowa Izba Odwoławcza, zamówienia publiczne
Zamawiający ma prawo wybrać jako najkorzystniejszą drugą w kolejności ofertę wyłącznie w przypadku, gdy wykonawca, którego oferta została wybrana, uchyla się od zawarcia umowy lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Uzupełnienie pełnomocnictwa obejmuje cały ciąg dokumentów potwierdzających umocowanie
19.04.2012
Krajowa Izba Odwoławcza, zamówienia publiczne
W postępowaniu odwoławczym przed Krajową Izbą Odwoławczą wykonawca ma prawo uzupełnić wniesione odwołanie poprzez wykazanie umocowania osoby, która podpisała odwołanie.
Czy w przetargu można korzystać z OC innego podmiotu?
08.03.2012
Krajowa Izba Odwoławcza, ubezpieczenia, zamówienia publiczne
Ustawa Prawo zamówień publicznych pozwala wykonawcom polegać na zasobach podmiotów trzecich. Zakres zasobów wynika z art. 26 ust. 2b ustawy.
Zamówienia publiczne: progi unijne w górę!
12.01.2012
już obowiązujące, zamówienia publiczne
Próg unijny dla zamówień na roboty budowlane udzielanych przez wszystkich zamawiających został podniesiony z 4 845 000 euro do 5 000 000 euro. Podwyższone zostały również progi zamówień na dostawy i usługi.
Zastrzeżenie tajemnicy w przetargach: nie wszystko można utajnić
01.12.2011
zamówienia publiczne
Formularz cenowy, treść wykazu usług, lista ekspertów oraz pisemne zobowiązania podmiotów trzecich, załączane do oferty na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu, nie mogą zostać utajnione.
Dyscyplina finansów publicznych w przetargach - nowe zasady
03.11.2011
bankowość i finansowanie, nowe prawo
Nowe przepisy przewidują szerszy katalog czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a także rozszerzenie grona osób podlegających tej dyscyplinie.
Zaświadczenia czy oświadczenia w zamówieniach publicznych
06.10.2011
zamówienia publiczne
O tym, czy podmiot mający siedzibę za granicą powinien dołączyć do oferty zaświadczenia wydane przez właściwe organy, czy oświadczenia własne, decyduje zakres wydawanych zaświadczeń.
Czy wykonawcy przysługuje roszczenie o uznanie jego oferty za najkorzystniejszą?
22.09.2011
Krajowa Izba Odwoławcza, zamówienia publiczne
Jeżeli wybrany wykonawca uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, to zamawiający nie jest zobligowany do wyboru kolejnej oferty, ale może unieważnić postępowanie.